Peste 5.200 de turişti se află, sâmbătă, pe pârtiile de la Sinaia, Buşteni şi Azuga, unde stratul de zăpadă depăşeşte chiar un metru, iar condiţiile pentru practicarea sporturilor de iarnă sunt excelente.
Primarul staţiunii Sinaia, Vlad Oprea, a declarat, pentru Agerpres, că peste 2.000 de turişti se află pe Pârtia Nouă, deservită de telegondolă, în condiţiile în care cele de mare altitudine sunt închise din cauza viscolului puternic şi a ceţii.
'Pârtiile de mare altitudine sunt închise, instalaţiile pe cablu fiind oprite din cauza viscolului şi a ceţii. Acestea au funcţionat dimineaţă, când s-a desfăşurat cea de-a doua etapă din cadrul Freeride Challenge Tour 2012, dar acum sunt închise, astfel că Pârtia Nouă este foarte aglomerată', a declarat Oprea.
Stratul de zăpadă pe această pârtie depăşeşte un metru.
Toată ştirea pe Money.ro