Grila notarilor dă peste cap imobiliarele: Preţurile locuinţelor sunt mai mari cu 5-10%
După ce anul trecut publicarea grilei notariale căzuse ca o bombă în piaţa imobiliară, valorile propuse fiind chiar şi cu 80% mai mici decât nivelul maxim atins în 2008, anul acesta firmele care realizează grila au venit cu preţuri mai mari cu circa 5-10%.
Chiar şi portalurile imobiliare, care urmăresc evoluţia preţurilor după anunţurile publicate de proprietarii dornici să vândă locuinţe, au indicat scăderi de câteva procente pe parcursul anului trecut, vorbind deseori despre o stagnare, dar în niciun caz despre creşteri de preţ.
Conform noii grile a notarilor, valoarea orientativă a unui apartament cu două camere, confort I, aflat la parterul unui bloc construit între 1978 şi 1997 şi situat pe Şoseaua Ştefan cel Mare este de 43.750 de euro, comparativ cu 39.800 euro, la cât era stabilit în grila din 2011.
O locuinţă similară de pe Bulevardul Timişoara are o valoare recomandată de 26.730 € faţă de 25.500 € un an mai devreme.
Toată ştirea pe Capital.ro
Curs valutar din 20.02.2012